Witryny Sztuki UAP
Grupa Zapora

Odsłona projektu
13.05.2021 r., godz. 19:00

witryna lokalu
ul. Gwarna 7

plakat grupa zapora
plakat grupa zapora

Z cyklu wystaw Wszystko co stałe, rozpływa się w powietrzu

Witryny Sztuki UAP

Wstęp
Grupa Zapora, tym razem w składzie:
Horniczan Agnieszka
Pyza Berenika
Skliarska Olga
Zaprasza na gimnastyczno – taneczny, performatywny trening rozluźniania napięć.

Człowiek jest całkiem wytrzymałym stworzeniem, potrafi przetrwać w różnych stanach zagrożenia, wykorzystuje różne mechanizmy obronne, żeby “przeczekać” najgorsze…. Obecnie zdajemy już sobie sprawę, że długotrwała ekspozycja na stres zawsze przynosi ogromne straty. Negatywne doświadczenia, choćby o niewielkim natężeniu muszą gdzieś znaleźć swoje ujście. Po całym roku nadzwyczajnego stanu związanego z pandemią stwierdzamy, że nagromadziło się w nas już zbyt wiele negatywnych emocji; w efekcie życia w ciągłym napięciu wszyscy przejawiamy coraz więcej zachowań agresywnych lub po prostu dziwnych. Nasze napięte ciała i podejrzliwe umysły stworzyły już całkiem sporo niekoniecznie potrzebnych blokad, które warto by było teraz przełamać. Za popularnym współczesnym filozofem Alainem de Botton możemy powtórzyć, że każdy boi się być w życiu przegranym i nie chce by inni pomyśleli, że coś mu w życiu nie wyszło. Sztuka jest zawsze w jakiś sposób kompensacją naszych ukrytych lęków, ale też jednym z niewielu skutecznych sposobów na walkę z samotnością.

Działanie grupy będzie psycho – fizyczną podróżą do wnętrza siebie, rozluźniającą nie tylko mięśnie, ale i emocjonalne blokady. Tu nie ma miejsca na “nie wypada”. Uzewnętrznienie wewnętrznych napięć i publiczna próba ich rozładowania, to chęć poradzenia sobie z dynamicznie zmieniającą się sytuacją i niepewnością jutra. “Sporing” będzie dla nas pierwszą po długim czasie poważną próbą wspólnego oswojenia lęków i walki z wewnętrznym paraliżem. Wszystko w starym, dobrym tanecznym stylu, w atmosferze klubu fitness. Nawzajem będziemy uczyć się gestów, pozycji i figur; po cichu liczymy, że mimo dzielących nas fizycznych barier każda osoba znajdująca się w okolicy będzie miała ochotę w jakiś sposób do nas dołączyć.

Bio:
Słowo „por” ukrywa się w wielu polskich słowach, np.: korporacja, porażka, pornografia, porozumienie, teleportacja… wymieniać można by długo. Zabawy lingwistyczne stały się punktem zapalnym do stworzenia kolektywu, tworzącego działania artystyczne poruszające tematy społeczne i egzystencjalne. „Por jest składnikiem każdej dobrej zupy” – mówią członkinie i członkowie grupy. Absurd warzywa znanego z błahej codzienności pozwala w sposób lekki i zabawny mówić o problemach, które dotykają twórców, jednocześnie dystansując się od patetycznego tonu. Grupa Zapora łączy strefę wizualną, plastyczną z działaniami performatywnymi i teatralnymi. Zadaje pytanie o granice sztuki performance, balansując na krawędzi gatunków.