54x54
wernisaż
01.10.2019 r., godz. 13:00
WYSTAWA
01–10.10.2019 r.
Galeria Duża Scena UAP
ul. Wodna 24
Wystawa pokonkursowa w ramach obchodów 30–lecia firmy Solar i 100–lecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Moda i sztuka uwielbiają się przeplatać. Styk tych dwóch dziedzin był istotą konkursu zorganizowanego z okazji 30–lecia Solar i 100–lecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W ramach projektu „30/100” absolwenci i studenci zaprzyjaźnionego od lat z marką Solar Uniwersytetu zaprojektowali grafiki w formacie 54×54 cm. To właśnie format jako jedyna wytyczna wobec nadsyłanych prac, czyli próba zamknięcie fragmentu sztuki w kwadracie, stały się inspiracją dla nazwy wystawy. W przestrzeniach akademickich kiełkują niebanalne pomysły i dojrzewają awangardowe rozwiązania, dlatego tak chętnie współpracujemy ze studentami, młodymi projektantami i adeptami sztuki. Fascynuje nas świeże spojrzenie artystów na sztukę, które naturalnie współgra z modą. Solar od zawsze był otwarty na takie połączenia – zaznacza Aleksandra Danel, Wiceprezes Solar.
Spośród nadesłanych prac wyłoniono 30 projektów. Przy ich kreowaniu artyści mieli pełną dowolność twórczą, co zaowocowało wzorami natury: ptaków, morza czy roślin, i charakterystycznego dla marki motywu twarzy. Nie zabrakło też form abstrakcyjnych, graficznych i malarskich. W kolorystyce apaszek dominują barwy lata i najmodniejsze odcienie tego roku. Młodzi projektanci wykazali się sporym wyczuciem i znajomością trendów, a przy tym z lekkością połączyli to, co modne, z tym, co ulotne i charakterystyczne dla sztuki. Twórcy zastosowali rozmaite techniki: kolażu, fotografii czy malowania farbami, zaznaczając przy tym, że kolorystyka wykorzystana w grafikach nawiązuje do ich osobistych preferencji. Tak powstały niepowtarzalne wzory, a pięć z nich przenieśliśmy na apaszki, które wzbogacą kolekcję Solar wiosna/lato 2020 – opowiada przewodnicząca jury konkursowego Maria Pyzio, Dyrektor Artystyczna, współzałożycielka Solar, kierująca Działem Projektowym marki.
„Otwarty konkurs dla studentów i absolwentów stworzył możliwość ciekawej konfrontacji różnych sposobów odczytania zadania projektowego, dając szansę wypowiedzi artystycznej nie tylko obecnym studentom, ale także i tym, którzy już od jakiegoś czasu są samodzielnymi twórcami. Ponad setka nadesłanych prac stworzyła szeroką panoramę interesujących koncepcji. Tego typu konkurs, w którym obowiązuje duża wolność twórcza, ale w finale dochodzi do wdrożenia, związanego z poszanowaniem uwarunkowań technologicznych – to źródło znakomitego doświadczenia i dobre połączenie potencjałów obu Organizatorów” – podkreśla prof. Bogumiła Jung, prorektor UAP ds. współpracy z interesariuszami zewnętrznymi.
Całą trzydziestkę zwycięskich projektów w formie kwadratu umieszczone na sztalugach, a wyróżnione 5 wzorów można obejrzeć jako gotowe apaszki, także wyeksponowane niczym obrazy. Dzięki temu grafika przeniesiona na apaszkę ponownie stała się sztuką, będąc częścią zbiorowej ekspozycji zorganizowanej w publicznej przestrzeni.
Autorem identyfikacji wizualnej, w tym plakatu zapowiadającego wystawę, jest Grzegorz Myćka – ilustrator, projektant i doktorant UAP–u. Twórca wymalował wyrazistą kreską twarz stanowiącą część konkursowego kwadratu, wskazując na udział widza w wystawie.
Wystawę pokonkursową w Galerii Duża Scena UAP będzie można obejrzeć od 1 do 10 października 2019 r., a w terminie 14–30.10 br. zostanie ona udostępniona odwiedzającym Centrum Stary Browar. Dzięki symbolicznej współpracy Solar i UAP–u światy modowy i artystyczny po raz kolejny spotkały się w jednej przestrzeni. Za sprawą tej fuzji elegancka bandana, czyli klasyczne modowe akcesorium, stało się małym dziełem sztuki.
Uczestnicy
Weronika Bąk, Katarzyna Kubacha, Natalia Witasik, Klaudia Zabłocka, Natalia Adamczak, Marta Tomczyk, Martyna Zawieja, Klaudia Olejnik, Ewelina Pieńkowska, Joanna Dyba, Natalia Rozmus, Marta Rutkowska, Hanna Konopka, Magdalena Bojko, Natalia Brodacka, Karolina Grzeszczuk, Wiktoria Balawender, Oliwia Blumert, Maria Pawłowska, Weronika Wolska, Kornelia Nowak, Antonina Kieliszewska, Mateusz Sipiora