Guilty Pleasures

WYSTAWA
11–16.06.2019 r.

Scena Otwarta
ul. Ratajczaka 20

plakat guilty pleasures
plakat guilty pleasures

Kuratorka
Ada Kusiak

Opieka merytoryczna
prof. UAP Marta Smolińska

Artyści
Jan Baszak, Krystian Daszkowski Agnieszka Gabara, Jędrzej Hofman, Maja Kitajewska, Aleksandra Natalia Koper Małpeczki (Maria Toboła i Maria Kozłowska), Malwina Mosiejczuk, Maciej Olekszy, Dorota Pawlicka, Dominika Rutkowska, Aleksandra Ska, Zuzanna Zakrzewska

Masz ochotę na coś przyjemnego? Zapraszam na wernisaż wystawy 11.06, o godzinie 18:30 do Sceny Otwartej! Nie będzie to wystawa o problemach, nie będzie też zaangażowana politycznie ani społecznie, nie będzie krytyczna ani trudna w odbiorze. Będzie miło – jak wtedy kiedy oglądasz ulubiony serial, czy śmieszne kotki na youtubie zajadając coś pysznego albo tak przyjemnie jak wtedy gdy słuchasz wakacyjnych hitów popijając kolejnego drinka. Wystawa jest właśnie o takich przyjemnościach – o guilty pleasures – o miłych lecz lekko wstydliwych sprawach, o których wolimy nie mówić głośno. W „świecie sztuki” rzadko kto przyznaje się do czerpania przyjemności z prostych, przyziemnych rozrywek. Wynika to z istnienia norm, które dzielą kulturę na wysoką i niską, elitarną i popularną.

Wystawa sztuki teoretycznie guilty pleasure być nie powinna bowiem należy do kręgu tzn. kultury wysokiej, elitarnej. Co jeśli ekspozycja z założenia ma być przyjemna, nieskomplikowana a jej odbiór zrozumiały? Czy nie jest jej wówczas bliżej do rozrywek z kręgu, kultury popularnej? Czy jeśli wystawa nie porusza istotnych społecznych problemów, nie posługuje się skomplikowaną symboliką i hermetycznym językiem sztuki jest powodem do kuratorskiego wstydu? Nie wiem, ale cytując jedną z prac Jędrzeja Hofmana „j*bać to”. Wystawa Guilty Pleasures jest guilty pleasure i o guilty pleasures. Także zachęcam do przyjścia i skuszenia się na słodkości i inne przyjemności. Nie masz nic do stracenia oprócz ewentualnego poczucia winy.