Ulyankulu

WYSTAWA
10–19.05.2019 r.

finisaż
18.05.2019 r., godz. 19:00

Galeria Design UAP
ul. Wolnica 9

plakat ulyankulu
plakat ulyankulu

Wystawa zdjęć z realizacji wyjątkowego projektu, który z inicjatywy Wayair Foundation (Fundacja U Łejerów) powstaje w tanzańskiej miejscowości Ulyankulu. Fundacja, we współpracy z miejscową ludnością buduje tam ośrodek osadzony w lokalnej tożsamości, który będzie przestrzenią edukacji szkolnej, spotkań społecznych i inicjatyw teatralnych.

Poznańscy architekci z JeJu Studio – czyli Iwo Borkowicz absolwent UAP i Adam Siemaszkiewicz, oraz Arh+Pracowania Architektoniczna we współpracy z Akon zaprojektowali szkołę podstawową w cieniu mangowców. Na wystawie będzie można zobaczyć co ich zainspirowało oraz dowiedzieć się gdzie i po co narodziła się ta inicjatywa. Dokumentacja fotograficzna to zarówno sam projekt architektoniczny, jak i szereg inspiracji prosto z Tanzanii, w tym zdjęcia artystki – Alicji Białej. Budynki, które powstają w dawnym obozie dla uchodźców z Burundi do Tanzanii oraz wyposażenie klas tworzone są z lokalnych materiałów, przy wykorzystaniu współczesnej rozwiązań technologicznych. Specjalnie skonstruowany dach, który zapewnia ciągły przepływ powietrza, a więc chłodzenie i wentylację oraz pozwala na zbieranie deszczówki do przeznaczonego do tego zbiornika. A wszystko to po to, aby dać dzieciom odpowiednie warunki i szansę na edukację. Całość projektu wokół drzew mango w Ulyankulu, Tanzania.

zdjęcie z wystawy ulyankulu zdjęcie z wystawy ulyankulu zdjęcie z wystawy ulyankulu zdjęcie z wystawy ulyankulu zdjęcie z wystawy ulyankulu zdjęcie z wystawy ulyankulu zdjęcie z wystawy ulyankulu zdjęcie z wystawy ulyankulu zdjęcie z wystawy ulyankulu zdjęcie z wystawy ulyankulu zdjęcie z wystawy ulyankulu zdjęcie z wystawy ulyankulu zdjęcie z wystawy ulyankulu zdjęcie z wystawy ulyankulu zdjęcie z wystawy ulyankulu