Paulina Łuczak
Ehej!

WYSTAWA
26.02–19.03.2021 r.

Galeria Szewska 16
ul. Szewska 16

plakat ehej
plakat ehej

Pierwotnie wystawa miała zostać otwarta wiosną ubiegłego roku. Jakże inaczej brzmieć miał wówczas wybrany tytuł nawiązujący do sonetu Mikołaja Sępa–Szarzyńskiego! W rozkwitającym, ale kakofonicznym świecie pełnić miał rolę ostrzegawczego okrzyku, memento. Ostatnie miesiące dosadniej, niż jest to w stanie zrobić sztuka, pozwoliły doświadczyć ulotności życia, kruchości misternie budowanych planów, nietrwałości i względności tego, co wydawało się gwarantowanym elementem dnia codziennego. Dzisiaj, ten tytuł to raczej pokorne westchnienie. Może nawet w takiej formie bliższy jest cichej naturze świecy, która jest główną bohaterką wystawy.

Świeca to przedmiot zwykły, kierujący myśli w niezwykłe obszary. Nauczyła mnie, że dopóki drga płomień, to jeszcze wszystko może się zmienić – forma nie zyskała ostatecznego kształtu. W odcinku czasu, między zapaleniem i zgaszeniem, wosk nieustannie się przeobraża, roztapia się i zastyga w nieprzewidzianym miejscu, zaskakuje. Obserwacja ruchu i jednoczesne odczuwanie ciepła, światła, zapach dymu i ciche dźwięki towarzyszące procesowi spalania pozwalają doświadczyć tego niemożliwego do wyodrębnienia momentu, jakim jest teraz. Czuwając by nie zgasł płomień, uczę się bycia obecną. Uważnie obserwuję zmiany zachodzące podczas spalania i kołysanie płomienia doświadczając krótkiej – rozpoczętej błyskiem i zakończonej dymem – historii świecy.

Kiedy świeca zgaśnie, w jej zniszczonej i nieregularnej formie zapisany jest miniony czas ruchu i energii. Nadpalone świece stanowią dla mnie figurę pamięci. W ich kształcie utrwalone są podmuchy powietrza opływającego świecę w trakcie spalania, a wywołane tym wszystkim, co wokół niej się działo: rozmową prowadzoną przy jej świetle, gestami wyrażającymi troskę i bliskość przy świątecznym stole, śmiechem, czynnościami uzasadnionymi tradycją. Poprzez zacieki, strugi i ślady sadzy przypominają przeszłe, najczęściej wyjątkowe na tle codzienności, wydarzenia. Znajdując starą świecę w szufladzie mogę się domyślać dla kogo, kiedy i przez kogo lub została zapalona. Komu dawała światło i ciepło, a kto to światło i ciepło przekazał dalej.

Wlewając wosk do zimnej wody tworzone są formy potencjalne. Doszukując się w nich, lub w ich cieniach, znajomych kształtów, mogę z nadzieją wyobrażać sobie przyszłość. Ich krucha struktura jest jednak ostrzeżeniem wobec nadmiernego zaufania pokładanego w planach i marzeniach.

Świeca ma bogatą symbolikę – obejmuje całe życie, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Najważniejsza wskazówka, której udziela świeca w wymiarze egzystencjonalnym, polega moim zdaniem na przykładzie, że każdy groźny żywioł (chaos) można na swój sposób oswoić. Można korzystać z mocy i właściwości ognia, jednocześnie nie dając mu się pochłonąć od razu i całkowicie. Mając tego świadomość, wykrzyknięte lub wyszeptane słowo „ehej” nie budzi strachu, ale przypomina jedynie, by skupić się na najważniejszym.

Paulina Łuczak


Paulina Łuczak (1995) – Doktorantka w dyscyplinie nauk o sztuce w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 2014–2018: studia licencjackie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na kierunku malarstwo, dyplom pod kierunkiem prof. dr hab. Jerzego Hejnowicza 2014–2019: studia licencjackie i magisterskie na UAM na kierunku historia sztuki

pdf ikona

File about exhibition

zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej zdjęcie z wystawy ehej