WDROŻENIOWO I STUDYJNIE_vol. 4
KATEDRA DESIGNU UAP
I GOŚCIE ŚWIATŁO
wernisaż
18.03.2022 r., godz.: 18:00
wystawa
18–31.03.2022 r.
Galeria Design UAP
ul. Wolnica 9
Uczestnicy
Michał Filipiak
Magdalena Jugo
Joanna Leciejewska
Agnieszka Mazurek
Małgorzata Paruch-Piotrowska
Na wystawie zaprezentowany zostanie ciekawy zbiór prac, których autorami są pracownicy naukowo-dydaktyczni, zatrudnieni w Katedrze Designu oraz w Katedrze Mebla, na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wszystkie realizacje są wyrazem aktywności designerów i powstały w wyniku przeprowadzonego procesu projektowego, wiążącego różnorodne zagadnienia związane ze światłem i nowatorskimi technologiami produkcyjnymi.
Cała twórczość projektantów wzornictwa rozpięta bywa pomiędzy dwoma biegunami. Podstawowa opozycja – w największym uproszczeniu – dotyczy pojęć: kreacyjny i produktowy. Z jednej strony prace autorskie pozwalają na dogłębne studiowanie zagadnień kształtowania formy i daleko idący eksperyment – jak dzieje się w obiektach unikatowych. Na drugim krańcu sytuuje się sfera produkcji przemysłowej, czyli poddanie się ścisłemu reżimowi wytwórczości wielkoseryjnej, z jej rygorami kalkulacji ekonomicznych i możliwości technologicznych, limitami czasowymi i wieloma innymi ograniczeniami. To jednak jest istotą profesji designera i w tych ścisłych ramach właśnie wzornictwo pozwala na wykreowanie oryginalnych rozwiązań – produktów tworzących kulturę materialną współczesności. Pozwala stworzyć pewną wartość dodaną, jest elementem wzbogacającym naszą rzeczywistość, poprawiającym funkcjonowanie w niej na wielu polach – na których znajdują się dobrze zaprojektowane przedmioty.
Czwarta edycja wystawy „Wdrożeniowo i studyjnie” związana jest ze światłem. W przeprowadzonym procesie projektowym, projektanci badali różne możliwości technologiczne w połączeniu z oddziaływaniem światła, użytego jako medium dla całkowicie nowych obiektów kreacji artystycznej. Efekty tych poszukiwań zostaną przedstawione na przykładach wykorzystujących 3 różne technologie addytywne, ale również jako rezultat pracy w cennych materiałach tradycyjnych. Pojawiają się zaskakujące, nowatorskie formy, gry światła i cienia, niespotykane dotąd struktury możliwe do wytworzenia tylko dzięki użyciu innowacyjnej technologii. Ponadto, wybrane obiekty są przykładem zmiany myślenia w kontekście procesu produkcyjnego, zostały wytworzone bez generowania odpadów produkcyjnych, co ma istotne znaczenie w skali wielkiego przemysłu.