Poza oddechem
Aleksandra Kołwzan-Garczyńska

wernisaż
17.03.2023 r., godz.: 17:00

wystawa
17–31.03.2023 r.

Galeria Szewska 16
ul. Szewska 16

plakat poza oddechem
plakat poza oddechem

Nagroda Dziekana Wydziału Malarstwa i Rysunku UAP dra hab. Tomasza Kalitko, prof UAP, przyznana w 10. edycji konkursu Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie

Tekst odautorski
Maluję twarz, ciało, skórę, jakbym malowała nieruchomy kamień, jednocześnie chcąc zachować jak najwięcej z życia. Milczenie kamienia przypomina mi milczenie fotografii – oderwany fragment, poza oddechem. Postacie zastygłe w jakimś geście : odwrócenia, uniku, próby złapania oddechu, dłonie zanurzające białą tkaninę w czarnej substancji (…) wyrażają mój niepokój wobec zastanego świata. Ten rodzaj skupienia na figurze człowieka i jego przeniesionej obecności daje mi jednak przeczucie sensu i pewnego punktu odniesienia do rozważań o naturze jego istnienia.

Aleksandra Kołwzan-Garczyńska
Urodzona w 1991 r. w Gdańsku artystka wizualna zajmująca się malarstwem. Ukończyła dwa kierunki studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku : Architekturę Wnętrz w 2015 roku oraz Malarstwo w 2020 roku. W swoim malarstwie artystka porusza się w tematyce portretu i ciała, traktując postać jako żywą materię wypełniającą obraz, pozbawioną jednak możliwości komunikowania się. Tworzy zwięzłe wypowiedzi na styku pojęć takich jak milczenie, cisza, zmysłowość; zatrzymując się w nieobecnej przestrzeni, zanurzając w kolorze i poczuciu pustki.

Prace artystki były prezentowane na wystawach
– "47.Salon Zimowy" Ogólnopolskie Biennale Sztuki w Radomiu 2022
– "Nagroda im. Krzysztofa Grzesiaka", Wieża Ciśnień, Lębork 2022
– "Cisza zobrazowana" wystawa indywidualna, Galeria Żak w Gdańsku 2021
– "Młode malarstwo z Gdańska, Dyplomy 2020–2021" Zbrojownia Sztuki, Gdańsk 2022
– "Nagroda Eibischa 2021" Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa
– Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie”, Stara Papiernia, Poznań 2021
– Nagroda Eibischa 2019” Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa

Nagrody i wyróżnienia
– "Nagroda im. Krzysztofa Grzesiaka” III Nagroda 2022
– "Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie 2021” – Nagroda Specjalna firmy Renesans i Nagroda Specjalna Dziekana Wydziału Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
– "Nagroda Eibischa 2021” – Wyróżnienie honorowe.
– "Nagroda Eibischa 2019” – Wyróżnenie honorowe.

zdjęcie z wystawy poza oddechem zdjęcie z wystawy poza oddechem zdjęcie z wystawy poza oddechem zdjęcie z wystawy poza oddechem zdjęcie z wystawy poza oddechem zdjęcie z wystawy poza oddechem zdjęcie z wystawy poza oddechem zdjęcie z wystawy poza oddechem zdjęcie z wystawy poza oddechem zdjęcie z wystawy poza oddechem zdjęcie z wystawy poza oddechem