Linia horyzontu


Tomasz Psuja
miejsce: Galeria Duża Scena UAP
wystawa: 10.10 – 11.11.201610 października podczas uroczystej inauguracji Roku Akademickiego 2016/17, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu we współpracy z Fundacją Rarytas oraz Miastem Poznań powołał dwie galerie sztuki, mieszczące się na Alejach Marcinkowskiego w Poznaniu. Działalność Dużej Sceny otworzyła wystawa malarstwa zmarłego w czerwcu tego roku profesora Tomasza Psuji, artysty i wieloletniego pedagoga.


Linia horyzontu zaprezentowała wielkoformatowe dzieła będące „pewnym typem ilustracji pejzażu”, które wykonane zostały w opracowanej przez autora oryginalnej technice. Jej istotą jest połączenie prostej grafiki komputerowej, wydruków oraz achromatycznego malarstwa na płótnie. Rezultatem tego działania była płaska mozaika imitująca zatarty pejzaż.


Na wystawie zaprezentowano także dzieło malarskie nieżyjącego prof. Andrzeja Kurzawskiego. Oprócz wspólnej historii działalności w obrębie tej samej pracowni malarstwa na UAP, twórczość obu artystów na wystawie wchodzi ze sobą w dialog – łączy je zanik wszelkiej
zbędności, wstrzemięźliwość, pokora i skupienie. Zastosowanie tych środków jest „świadectwem obecności nieobecnego”, co sprawia, że finalnie obrazy Tomasza Psuji i Andrzeja Kurzawskiego przemawiają jednym głosem.

Kurator: Mateusz Bieczyński
Aranżacja: Maciej Kurak
Koordynacja: Katarzyna Kucharska


Kliknij tutaj i pobierz tekst o wystawie


Click here and download file about exhibition