Maja Kozłowska |

Pożytek nieużytecznego

wystawa: 17–28.03.2021
miejsce: Galeria Scena Otwarta UAP, ul. Szyperska 8

Kuratorka wystawy: Zuzanna Tetera„Pożytek nieużytecznego” jest poznańskim debiutem wystawienniczym Mai Kozłowskiej, a prezentowane prace są urzeczywistnieniem emocji oraz warsztatu malarskiego artystki.

Tym, co charakteryzuje jej działania artystyczne przedstawione w Galerii Scena Otwarta, jest symbolika oraz surrealistyczno-realistyczny wymiar przedstawień komentujący współ/nowoczesność, bezrefleksyjność oraz kulturę mas. Wystawione
prace malarskie oraz rzeźby przyciągają uwagę odbiorcy swoją nietuzinkową, często zaskakującą figuratywnością – ocierającą się nieco o sztukę abiektu, będącą jednak barwną, pełną uczuć realizacją, działającą na podświadomość oglądającego. Prace Mai Kozłowskiej są prezentowane we współpracy kuratorskiej w Galerii Studenckiej Scena Otwarta Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Mimo, że wybrana przestrzeń wystawiennicza nie jest standardowa, to jej niemalże przesadna biel stanowi ciekawy kontrast dla barwnych prac artystki, pozwala im wybrzmieć i skupia na nich całą uwagę odbiorcy, aby ten mógł rozszyfrować symbolikę, a nawet zmierzyć się z ironią oraz krytyką współczesnej kultury masowej i jej zwolenników.

Maja Kozłowska (ur. w 1999 r. w Świnoujściu) – jest artystką sztuk wizualnych, kompozytorką, song-writerką; od 2018 roku jest studentką na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, w pracowni profesora Mariana Waldemara Kuczmy. Artystka zgłębia i łączy wiele nurtów sztuki, nie zamykając się w obrębie jednego gatunku. W sztukach wizualnych szczególnie interesuje ją malarstwo oraz rzeźba, przede wszystkim odlewnictwo metalu. Jest muzycznie zaangażowana w solowy projekt Mahjong, duet Diplodok oraz duet Wicker Duck.

Oprawa graficzna: Weronika Kalemba