Mikołaj Garstecki

Tytuł wystawy: JAK ECHO POWRACAJĄ WĄTPLIWOŚCI I OBAWY ORAZ NARCYSTYCZNY ZACHWYT NOWĄ TECHNOLOGIĄ

wernisaż: 15.09.2019, godz. 18.00
wystawa: 15.09–30.09.2019
miejsce: Galeria Curators’LAB, ul. Nowowiejskiego 12
wtorek – niedziela: 13.00–17.00Wystawa z cyklu KIERUNEK: MALARSTWO w ramach obchodów 100-lecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Punktem wyjścia dla prac pokazanych na wystawie były moje czaty ze sztuczną inteligencją oraz test turinga online. Podczas rozmów moją uwagę szczególnie zwróciła trudność odróżnienia, czy mamy do czynienia z człowiekiem, czy z maszyną. Możliwość pomylenia człowieka z robotem i odwrotnie, jest sytuacją z którą mamy do czynienia już na obecnym etapie rozwoju technologii. Następuje zatarcie różnic pomiędzy tym co sztuczne a prawdziwe.

Sztuczna inteligencja osiąga spore sukcesy na wielu obszarach. Potrafi w pewnych zadaniach prześcignąć człowieka. Ludzie zachwycają się sztuką tworzoną przez roboty, a kolejne obrazy biją rekordy aukcyjne.

Wystawa skonstruowana jest na zasadzie pozornej lustrzności. Chiralność obiektów takich jak np. prawa i lewa rękawiczka lub lewoskrętna i prawoskrętna cząsteczka znajduje swoje odbicie w prezentowanych pracach.

Jak echo powracają wątpliwości i obawy oraz narcystyczny zachwyt ludzi nową technologią.

Mikołaj Garstecki
2012–2017: Malarstwo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom w pracowni prof. Andrzeja Pepłońskiego. Od 2017: studia doktoranckie na Wydziale Malarstwa i Rysunku UAP.