Natalia Rozmus-Esparza |

Bezgranicze / Immensity

Punkty styczne w procesie budowania formy ubioru wystawa: 11.03–7.04.2021
miejsce: Stara Papiernia UAP,ul. Szyperska 8

Pobierz tekst kuratorskiBezgranicze / Immensity

Immensity – z j. ang.: bezgraniczność, bezkres, bezmiar, ogrom, bezbrzeże

Zapytać malarza o ulubiony kolor. Zapytać projektanta o ulubionego architekta. Jednoznaczna odpowiedź graniczy z cudem. Tak jesteśmy skonstruowani, że nasze
inspiracje jako artystów, malarzy, rzeźbiarzy czy projektantów – nie powinny znać granic, nie powinny być jednostkowe.

Projekt “Bezgranicze” jest pewnego rodzaju manifestem, a jednocześnie osobistą
kontynuacją i poszukiwaniem drogi autorskiego rozwoju działań artystycznych. Ukończony pierwszy kierunek studiów na Wydziale Architektury i Wzornictwa (w dawnej ASP w Poznaniu) oraz działania związane z ogólnie pojętą przestrzenią stały się głównym motorem twórczym dla mojego drugiego kierunku studiów, jakim jest malarstwo. Od czasu ukończenia obu kierunków z powodzeniem łączę inspiracje projektowe z malarskimi. Interdyscyplinarność działań w połączeniu z licznymi podróżami studialnymi stają się spiritus movens kolejnych kolekcji malarskich prezentowanych na wielu wystawach w kraju i za granicą.

W roku 2017 odbyłam krótką podróż studialną po Izraelu, Jordanii i Palestynie.
Zaraz po powrocie rozpoczęły się prace związane z utworzeniem nowej kolekcji malarskiej. Tym razem jednak zbiór ten jest nie tylko prezentacją studiów związanych z przestrzenią, krajobrazem oraz architekturą. Jest on także swoistym odniesieniem do panującego na tych terenach sporu i faktem, iż sztuka nie zna podziałów ani granic. Manifest ten nabywa również wielopłaszczyznowego wydźwięku poprzez wyjątkowy czas, w którym wystawa jest prezentowana. Narzucone od marca 2020 obostrzenia związane z COVID-19 znacząco wpłynęły na nasze działania twórcze oraz autorski rozwój artystyczny. Publikacja niniejszej wystawy była z powodów pandemii wielokrotnie przekładana. Osobiście odbieram to jako narzucenie granic na swobodę twórczą, które w mojej opinii nie wpływają korzystnie na wypowiedź artystyczną, aczkolwiek, zmuszają do konfrontacji z nowymi sposobami wypowiedzi, jak np. wystawa wirtualna.

Zapytać malarza o ulubiony kolor? Zapytać projektanta o ulubionego architekta? Zapytać architekta o kolor: “Mój ulubiony kolor to wielobarwny” – Walter Gropius.

Natalia Rozmus-Esparza
Natalia Rozmus – doktor sztuki, działa interdyscyplinarnie w dziedzinie malarstwa oraz projektowania. Pedagog w Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, prowadzi autorską Pracownię Projektowania Wnętrz Krajobrazowych. W roku 2019 uhonorowana odznaczeniem ministerialnym Zasłużony dla Kultury Polskiej. W malarstwie inspiruje ją głównie architektura i analiza jej dekonstrukcji. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach autorskich większości miast europejskich oraz w USA, Australii, Japonii i Hongkongu, a także w państwowych kolekcjach instytucji kulturalnych Landstinget Jönköping oraz Kultur Jönköping Kommun w Szwecji.