PRZENIKANIE / Diffusion

wystawa Katedry Ubioru UAP
wystawa: 19.05–2.06.2021
miejsce: Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar
ul. Półwiejska 42
galeria czynna: codziennie: 12.00–20.00, wstęp wolny

Szczególne podziękowania dla Starego Browaru w Poznaniu

STUDENCI:

Zofia Brunarska
Jakub Jasiński
Kaja Liwacz
Jagoda Matecka
Weronika Musiał
Anastazja Niemiec
Martyna Pakuła
Justyna Stróżyńska
Aldona Talarczyk
Barbora Vostalová
Małgorzata Wierzbicka
Tomasz Wiśniewski
Adriana Wolska

PEDAGODZY:

Paulina Buczyńska
Elżbieta Cios
Sławomira Chorążyczewska
Ireneusz Domagała
Karolina Grzeszczuk
Dorota Kuźniarska
Kinga Ludek
Ewa Mróz-Pacholczyk
Anna Regimowicz-Korytowska
Izabella Rybacka

Kuratorka wystawy: Ewa Mróz-Pacholczyk
Aranżacja przestrzenna: Anna Regimowicz-Korytowska
Identyfikacja wizualna wystawy: Dorota Kuźniarska


Przenikanie kojarzy się z eterycznością. Poniekąd nieodczuwalny proces, a jednak mający znaczenie i odzwierciedlenie w działaniu, materii oraz emocji. Zawężając temat do tego co dzieje się wokół sylwetki człowieka, następuje pewnego rodzaju sferyczność. Forma ubioru jest niezwykle pojemnym hasłem. Jej możliwości są nieograniczone, a wielokierunkowość wzajemnie się przenika. Użytkowy aspekt ubioru generuje skupienie na funkcji. W obrębie dzieła bliższego obiektu, gdzie materia i struktura działa wrażeniowo, stwierdzić można – unikat. W zakresie sceny, kostium przekazuje treści o postaci, uwypuklając jej charakterystyczne cechy. Głębsza analiza przywodzi na myśl inne powiązania. Przenikanie i splatanie wątków z tego co noszone, z tym co widziane, dopełnia to co jest zawarte w emocji. Moda ulicy jest pełna form i struktur, gdzie widzimy chęć bycia unikatowym czy zjawiskowym. To swego rodzaju scena trendów i prezentacji osobowości. Wydarzenie związane z upublicznieniem form ubioru może posiadać znamiona spektaklu. Z kolei sztuka teatralna pod względem kostiumu, może odnosić się do ubioru użytkowego. Każdy z poruszonych zakresów może mieć swój finał w przestrzeni galeryjnej. Próba stawiania granicy jest niemalże niemożliwa. Przenikanie trwa i jest naturalnym procesem. Generuje szeroki wachlarz interpretacji i odpowiedzi artystycznej.

dr Ewa Pacholczyk Mróz

Katedra Ubioru funkcjonuje w strukturze Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny
Abakanowicz w Poznaniu. Zróżnicowany charakter pracowni projektowych daje możliwość kreowania indywidualnego rozwoju. Wystawa prezentuje realizacje studentów studiów licencjackich i magisterskich, absolwentów oraz pedagogów.